KURS ODWOŁANY
Z przyjemnością pragniemy poinformować o rozpoczętej współpracy z Katedrą i Zakładem Anatomii Prawidłowej w Katowicach! Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na kurs Anatomii Sekcyjnej.
Terminy:
1 moduł Kończyna górna i klatka piersiowa
2 moduł Kończyna dolna i grzbiet
3 moduł Jama brzuszna i głowa
Miejsce: Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
ul. Medyków 18, 40-762 Katowice
Osoba prowadząca: Michał Szlęzak fizjoterapeuta, anatom.
Cena:
1900 PLN za moduł
Kurs godny polecenia! O gwarancji miejsca na szkoleniu decyduje kolejność wpłat.
Więcej informacji oraz zapisy pod numerem 600363028 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Michał Szlęzak od 13 lat jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku fizjoterapii (2005 rok). Jest też, od 12 lat, certyfikowanym terapeutą manualnym metody Kaltenborn-Evjenth (od 2006 roku). W latach 2009-2014 roku wykładał anatomię w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Aktualnie pracuje w indywidualnej praktyce medycznej, nieustannie pogłębia swoją wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki i terapii manualnej współpracując ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz prowadzi kursy anatomii prosektoryjnej w których niesamowicie łączy swoje doświadczenie kliniczne w pracy z pacjentami, nabytą wiedzę anatomiczną z wiedzą z zakresu chirurgii i ortopedii.
Jak wiadomo znajomość anatomii jest niezbędną podstawą w manualnej pracy z ludzkim ciałem zarówno w pracy fizjoterapeuty, terapeuty manualnego jak i osteopaty. Wiedza anatomiczna pozwala nam uzmysłowić sobie jak kompleksowy i interesujący jest organizm ludzki. Znajomość współzależności i powiązań tkanek w skali makro i mikroskopowej pozwala nam na lepsze zrozumienie ich funkcji oraz łatwiejsze wykrycie dysfunkcji, co bezpośrednio przekłada się na naszą skuteczność w pracy klinicznej.
Kurs anatomii prosektoryjnej umożliwia konfrontacje tego co dotykamy u naszych pacjentów w naszej codziennej praktyce, z tym co widzimy w atlasach anatomicznych. Jest to jedyna możliwość syntezy dwuwymiarowych obrazów z prawdziwą trójwymiarową topografią anatomiczną oraz z naszymi doświadczeniami palpacyjnymi. Stwarza nam to możliwość obserwowania różnic międzyosobniczych na zwłokach i uświadamia nam, że obrazy i opisy, nawet najlepszych podręczników anatomicznych, są tylko medianą tego co badacze odkryli w trakcie sekcji zwłok. Praktyczne ćwiczenia, które odbywają się w trakcie kursu stwarzają świetną możliwość rozwoju zdolności palpacyjnych i ułatwia prawidłowe poruszanie się po labiryncie skomplikowanych powiązań mięśniowo-szkieletowych, naczyniowych, nerwowych, powięziowych i tkankowych. Kurs wybitnie poprawia naszą zdolność diagnozowania co niewątpliwie zwiększa skuteczność terapii.
Praca w małych podgrupach, od dwóch do czterech osób stwarza idealne warunki do pogłębiania wiedzy anatomicznej. Niewątpliwie jakość kursu poprawia dostępność dużej ilości preparatów zwłok całościowych oraz praktycznie nieograniczona liczba preparatów częściowych. Kurs przeprowadzany jest na preparatach utrwalonych za pomocą formaliny i zaadresowany jest do fizjoterapeutów (minimum studenci drugiego roku), terapeutów manualnych i osteopatów. Celem kursu jest omówienie struktur w znaczeniu funkcjonalnym, a nie jak na studiach lekarskich, gdzie omawia się struktury topograficznie np. zgodnie z podręcznikiem Shearera.
I MODUŁ
Kończyna górna i klatka piersiowa
Szkielet kostny kończyny górnej wraz z obręczą. Więzozrosty łopatki. Staw mostkowo–obojczykowy, barkowo–obojczykowy, łopatkowo-ramienny, łokciowy, stawy ręki (nadgarstka, śródręcza i palców). Kości: łopatka, obojczyk, ramienna, promieniowa i łokciowa, łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta, grochowata, czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata, haczykowata, kości śródręcza, paliczki bliższe, środkowe i dalsze.
Funkcjonalna anatomia kończyny górnej (w ujęciu topograficznym i czynnościowym). Powięzi, mięśnie, pochewki ścięgniste, torebki stawowe, więzadła i ścięgna wraz z ich skrzyżowaniami. Naczynia żylne, tętnicze i chłonne kończyny górnej. Dół i jama pachowa z punktami dostępu do głębiej położonych struktur.
Szkielet kostny klatki piersiowej wraz z połączeniami żeber z mostkiem i kręgosłupem (podział, budowa i funkcja). Klatka piersiowa w ujęciu całościowym: otwory górny i dolny klatki piersiowej, mechanika, przestrzenie międzyżebrowe.
Serce wraz z układem krążenia. Budowa i położenie serca (zewnętrzna i wewnętrzna), układ bodźco-przewodzący serca, unerwienie serca, naczynia wieńcowe, aorta wraz z odgałęzieniami, żyły serca.
Naczynia tętnicze klatki piersiowej: aorta wstępująca, łuk aorty z odgałęzieniami, aorta zstępująca i brzuszna wraz z odchodzącymi naczyniami tętniczymi. Naczynia żylne klatki piersiowej: żyła główna górna i dolna, umiejscowienie i dopływy. Unaczynienie tętnicze i żylne głowy i mózgowia. Unaczynienie tętnicze i żylne obręczy barkowej i części wolnej kończyny górnej oraz klatki piersiowej.
Jama klatki piersiowej (opłucnowa): opłucna parietalna (ścienna) i trzewna, podział opłucnej ściennej. Unerwienie i unaczynienie opłucnej. Płuca: położenie, budowa zewnętrzna, podział drzewa oskrzelowego, podział na segmenty, unaczynienie i unerwienie. Śródpiersie: granice, podział, zawartość. Zawartość śródpiersia górnego. Zawartość śródpiersia dolnego. Zawartość śródpiersia przedniego. Zawartość śródpiersia tylnego: aorta zstępująca, przełyk, układ żył nieparzystych, pień współczulny, przewód piersiowy. Determinanty powrotu żylnego.
II MODUŁ
Kończyna dolna i grzbiet.
Na drugim module kursanci poznają złożone i skomplikowane struktury kończyny dolnej oraz grzbietu. Zostanie szczegółowo omówiona kończyna dolna. Struktury kostne: miednica (kości łonowe, kulszowe, biodrowe, krzyżowa i guziczna), kość udowa, piszczelowa, strzałkowa, skokowa, piętowa, łódkowata, sześcienna, kości klinowate (przyśrodkowa, pośrednia i boczna), kości śródstopia, paliczki bliższe, środkowe i dalsze.
Anatomia funkcjonalna kończyny dolnej i miednicy(w ujęciu topograficznym i czynnościowym). Powięzi, mięśnie, pochewki ścięgniste, torebki stawowe, więzadła i ścięgna wraz z ich skrzyżowaniami. Naczynia żylne, tętnicze i chłonne kończyny dolnej i miednicy. Pachwina, trójkąt pachwinowy, otwór zasłonowy, otwory kulszowe z punktami dostępu do głębiej położonych struktur.
Omówiony zostanie też kręgosłup w ujęciu czynnościowym i topograficznym, oraz struktury anatomiczne grzbietu.
III MODUŁ
Trzewia i neuroanatomia.
Na trzecim module omówione zostaną trudne do oceny palpacyjnej struktury brzucha, jamy brzusznej(w tym trzewia) oraz głowy. Omówiony zostanie układ pokarmowy, wraz z jego wędrówką z i do wnętrza jamy brzusznej, wydalniczy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Kursanci poznają, pracując na preparatach, połączenia i powiązania strukturalno-funkcjonalne takie jak trzecia (pozioma) część dwunastnicy i krążek międzykręgowy L3-L4, skrzyżowanie prawego moczowodu z korzeniem krezki jelita cienkiego i wiele, wiele innych.